Zdravotnictví 2025
13. 09. 2019

Šest miliard navíc zdravotnictví nezachrání. Zeptejte se kus od Prahy.

Komentář k úhradové vyhlášce pro 2020 a jednání předsedy vlády s řediteli zdravotních pojišťoven

Už je příliš pozdě na to, aby jakýkoli objem peněz zachránil české zdravotnictví.

Skutečným problémem je bizarní labyrint nepromyšlených regulací v čele s úhradovým systémem, který byl už v roce 1998 schválený pouze jako provizorium a jen na jeden rok. Ten je nezbytně nutné přepracovat od základu.

Dvě podobné nemocnice dnes dostávají za úplně stejnou léčbu diametrálně odlišné úhrady. Dokonce ta samá nemocnice dostane za tu samou léčbu úplně jinak zaplaceno od VZP, ČPZP nebo ZPMV. Český pacient tak reálně žije v systému, který odměňuje ne podle kvality péče, ale podle kvality vztahů vedení nemocnice s pojišťovnami či ministerstvem.

V Praze a některých dalších velkých městech můžou být pacienti ještě pár let v klidu. V regionech už ale zdravotnictví narazilo na zeď. Skvělí zaměstnanci zvládali dvacet let vykrývat systémové nedostatky. Jenže to nejde dělat donekonečna. Což se začíná bohužel pomalu projevovat v tragédiích konkrétních pacientů. Příkladem je i příběh z dokumentu Infiltrace, tedy poškození chlapce v Pardubické nemocnici, kde tuším, že kritická časová ztráta vyplynula mimo jiné z toho, že zkušený lékař reálně nesloužil v nemocnici a musel být přivolán zvenčí. To je systémová chyba, ne selhání jednotlivce.

Řešením proto není nalévat další peníze do děravého vědra, kterým je současné české zdravotnictví. Prosté přilití peněz z kapes daňových poplatníků kvalitu péče nezvýší – nutná je systémová změna.

Proto podalo 46 senátorů napříč politických spektrem ústavní stížnost, která poskytuje prostor k nápravě celé situace s nedostupností péče v regionech, neopodstatněnými rozdíly v úhradách za stejné výkony a vůbec s nerovným přístupem některých občanů ke kvalitnímu zdravotnictví.

A ohledně financí? Za peníze odváděné pojištěnci by mělo být zdravotnictví schopné zejména občanům v regionech poskytnou neporovnatelně kvalitnější péči než dnes, a právě k tomu vede iniciativa senátorů v podobě podání k ústavnímu soudu.

Ondřej Dostál

Ondřej Dostál
JUDr. Ondřej Dostál, Ph.D., LL.M. je učitelem zdravotnického práva a právníkem Platformy zdravotních pojištěnců ČR