Pro odborníky
17. 05. 2016

Je nefér tvrdit, že vše je hrazeno a pak skrytě omezovat péči

Politici léta tvrdí pojištěncům, že prakticky vše mají hrazeno. Že to není pravda, dokazuje mimo jiné i návrh, jímž se nyní zabývá Ústavní soud. Přesněji dva senátorské návrhy, které požadují, aby byla zrušena část úhradové vyhlášky, protože vůbec neodráží realitu a diskriminuje část podnikatelů v sociální sféře. To se ovšem netýká jen domovů sociální péče, ale i zdravotnictví jako celku. Úhradová vyhláška a způsoby mechanismu její tvorby by proto měly být už dávno zrušeny.

Dvě skupiny senátorů podaly k Ústavnímu soudu návrh na zrušení Úhradové vyhlášky v části, která omezuje úhrady zdravotní péče v pobytových zařízeních sociálních služeb. Stejně jako senátoři se domníváme, že toto omezení je třeba zrušit nejen kvůli ochraně podnikatelských práv provozovatelů pečovatelských domů, ale hlavně kvůli dopadu na pacienty.

Pokud je určitý druh péče nedostatečně financován, je zřejmé, že jej nikdo nebude nabízet nebo roozhodně ne v potřebné kvalitě. Další mmožností je, že podnikatelé mohou požadovat od pacientů protiprávní přímé platby, aby nedostatek úhrad finančně vykompenzovali.

"Pokud stát občanům slíbil zákonem bezplatnou ošetřovatelskou péči, má ji také řádně hradit. Pokud ji hradit nechce, nebo na to nemá dost peněz, mají ji poslanci z bezplatného balíku vyjmout a vysvětlit to občanům ve volbách", říká Ondřej Dostál, právník Platformy. "Pokud socialistická vláda předstírá občanům, že "vše je hrazeno", ale potom skrytě omezuje poskytovatele mizernými úhradami tak, aby péči co možná neposkytovali, je to nejen nečestné, ale dle mého názoru též protiústavní".

Nejde jen o péči v domovech

Sledovat, jak Ústavní soud návrhy posoudí, bude důležité z vícero důvodů.

Domníváme se totiž, že ústavní stížnost by neměla směřovat jen proti úhradám v pečovatelských domech, ale proti úhradové vyhlášce jako celku a proti tomu, jak ji ministerstvo zdravotnictví vydává. Řízení plateb za péči ve zdravotnictví pomocí úhradových vyhlášek je totiž hlavní příčinou kocourkovského hospodářství v českém zdravotnictví, ke škodě pacientů i daňových poplatníků.

Jsou to právě úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví, které způsobují, že:

- nemocnice nedostávají zaplaceno za odléčené pacienty, ale dostávají balík peněz spočítaný podle toho, jak drahé byly loni. Proto nelze spočítat, kolik stojí třeba operace slepého střeva, neboť její "cena" je v každé nemocnici jiná. Tudíž jsou nemocnice finančně nuceny na konci roku odmítat o drahé pacienty, protože vyčerpaly paušál

- praktici dostávají zaplaceno za každého pacienta, kterého mají v kartotéce, bez ohledu na to, že k nim už léta nechodí. Nejvíce tedy vydělají ti, kteří nevhodnými ordinačními hodinami nebo nevstřícným jednáním "naučili"  své pacienty chodit rovnou za specialistou nebo do nemocnice

- ambulantní specialisté mají z úhradové vyhlášky přísné roční limity na výkony, předepsané pomůcky a léky. Kvůli tomu je pro ně nevýhodné léčit vážně nemocné pacienty, u kterých je třeba spousta vyšetření a léků na recept. Ideální pacient je pak zdravý pacient, který lékař s ničím "neotravuje"

- lékárny získávají peníze z podílu na ceně léku, za výkon odborné práce a za rady pacientům však nedostávají prakticky nic. Nevyplatí se jim tedy nabízet pacientům tu nejvhodnější a nejlevnější variantu léku, ale naopak takové léky, na kterých si může lékárenský řetězec nejvíce vydělat

Chceme lepší zdravotnictví nebo ne? 

Taková a další pravidla způsobují, že máme z pohledu běžného pacienta podstatně horší zdravotnictví, než jaké bychom mohli za dostupné peníze mít.

"Správným postupem by proto bylo zcela zrušit celý proces vydávání úhradových vyhlášek. Je škoda, že skupina senátorů, dostatečně velká na to, aby mohla Ústavnímu soudu navrhnout odstranění celé příslušné části zákona, této příležitosti prozatím nevyužila," dodává Ondřej Dostál.

Přílohy

Platforma zdravotních pojištěnců

Platforma zdravotních pojištěnců
Platforma zdravotních pojištěnců ČR, z.ú. je nestátní, nezisková organizace zaměřená na ochranu zájmů pacientů a pojištěnců v českém zdravotnictví.